Zámerom projektu Tiché zóny bolo skvalitniť, zmodernizovať priestor, ktorý je doposiaľ nevyužitý z dôvodu limitujúcich faktorov, ktoré „ponúkajú“ národné kultúrne pamiatky.
Dobre využitý priestor zvyšuje efektivitu, a tak ovplyvňuje pohodu zamestnancov pri vykonávaní pracovnej činnosti a v neposlednom rade vplýva aj na pohodlie našich používateľov. Novinkou je využitie priestoru chodieb, čím sme získali príjemný a komfortný priestor na realizáciu knižnej burzy, o ktorú je vždy veľký záujem zo strany našich používateľov i širokej verejnosti a zároveň sme im poskytli príležitosť na relax s dobrou knihou.
Knižnice patria do inej, špecifickej či osobitej skupiny verejných priestorov: poskytujú možnosti nielen na relaxáciu, ale aj na osobný a profesionálny rozvoj. Spoločným motivačným menovateľom je cítiť sa dobre, či už ide o spoločenské aktivity alebo o prostredie pre pokojné stretávanie sa i štúdium.
V čase elektronických služieb sa stáva stále populárnejšia gamifikácia, ktorá do komunikácie človeka s knižnicou prináša prvky hry. T. z. vytvorili sme podmienky pre tichú zónu. Hra nie je iba pre deti a je známe, že najviac informácií si vieme zapamätať práve vtedy, keď máme z edukácie zážitok. Gamifikácia je použitie herných prvkov v nehernom prostredí a čoraz častejšie sa s ňou stretávame vo svojom okolí. Účastníci podujatí, ale i študenti získajú okamžitú spätnú väzbu pri riešení otázok, zvýšia svoju angažovanosť v témach, ktoré nemusia byť pre nich zaujímavé. Podporuje vzájomnú spoluprácu, zdieľanie vedomosti a skúseností v skupine.
Ing. Mária Jaržabeková